    TT Electronics/BI P160KN-0QD13B20K
    Part No.:
    P160KN-0QD13B20K
    Manufacturer:
    TT Electronics/BI
    Category:
    Rotary Potentiometers, Rheostats
    Package:
    Description:
    PANEL ROTARY POTENTIOMETER
    Manufacturer:
    TT Electronics/BI
    Series:
    Packaging:
    Tray
    Part Status:
    Active
    Resistance (Ohms):
    Tolerance:
    Built in Switch:
    Number of Turns:
    Features:
    Actuator Diameter:
    Taper:
    Number of Gangs:
    Power (Watts):
    Adjustment Type:
    Temperature Coefficient:
    Actuator Length:
    Rotation:
    Bushing Thread:
    Actuator Type:
    Resistive Material:
    Termination Style:
    Mounting Style:
    1. How to order P160KN-0QD13B20K on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the P160KN-0QD13B20K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P160KN-0QD13B20K?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Series P160 P160 P160 P160 P160
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Part Status Active Active Active Active Active
    Resistance (Ohms) 100k 25k 25k 250k 25k
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Built in Switch None None None None None
    Number of Turns 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
    Features - - - - -
    Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm)
    Taper Linear Linear Linear Linear Logarithmic
    Number of Gangs 1 1 1 1 1
    Power (Watts) 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.1W, 1/10W
    Adjustment Type User Defined Side Adjustment User Defined Side Adjustment User Defined
    Actuator Length 0.787" (20.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.591" (15.00mm)