    TT Electronics/BI P260P-S4AS2BB20K
    Part No.:
    P260P-S4AS2BB20K
    Manufacturer:
    TT Electronics/BI
    Category:
    Rotary Potentiometers, Rheostats
    Package:
    Description:
    PANEL ROTARY POTENTIOMETER
    Manufacturer:
    TT Electronics/BI
    Series:
    Packaging:
    Tray
    Part Status:
    Active
    Resistance (Ohms):
    Tolerance:
    Built in Switch:
    Number of Turns:
    Features:
    Actuator Diameter:
    Taper:
    Number of Gangs:
    Power (Watts):
    Adjustment Type:
    Temperature Coefficient:
    Actuator Length:
    Rotation:
    Bushing Thread:
    Actuator Type:
    Resistive Material:
    Termination Style:
    Mounting Style:
    1. How to order P260P-S4AS2BB20K on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the P260P-S4AS2BB20K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P260P-S4AS2BB20K?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Series P260 P260 P260 P260 P260
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Part Status Active Active Active Active Active
    Resistance (Ohms) 100k 100k 10k 10k 50k
    Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
    Built in Switch None None None None None
    Number of Turns 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
    Features Sealed Sealed Sealed Sealed Sealed
    Actuator Diameter 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm)
    Taper Linear Logarithmic Linear Linear Linear
    Number of Gangs 1 1 1 1 1
    Power (Watts) 0.5W, 1/2W 0.25W, 1/4W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
    Adjustment Type Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment
    Actuator Length 0.787" (20.00mm) 0.787" (20.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm)