    Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT15-HG3-18
    Part No.:
    GSOT15-HG3-18
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGSOT15-HG3-18.pdf
    Description:
    TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    15V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    16.5V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    28.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    8A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    230W
    Capacitance @ Frequency:
    90pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)