    Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT24-HG3-18
    Part No.:
    GSOT24-HG3-18
    Manufacturer:
    Vishay General Semiconductor - Diodes Division
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGSOT24-HG3-18.pdf
    Description:
    TVS DIODE 24VWM 47VC SOT23
    Manufacturer:
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Last Time Buy
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    24V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    27V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    47V
    Supplier Device Package:
    SOT-23-3
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    235W
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    65pF @ 1MHz
    Qualification:
    AEC-Q101
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)