    Wakefield-Vette 960-31-15-F-AB-0
    Part No.:
    960-31-15-F-AB-0
    Manufacturer:
    Wakefield-Vette
    Category:
    Heat Sinks
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD960-31-15-F-AB-0.pdf
    Description:
    HEATSINK 31X15MM FRONT PUSH PIN
    Manufacturer:
    Wakefield-Vette
    Series:
    960
    Packaging:
    Box
    Part Status:
    Active
    Type:
    Top Mount
    Package Cooled:
    BGA
    Shape:
    Square, Pin Fins
    Length:
    1.220" (31.00mm)
    Width:
    1.220" (31.00mm)
    Diameter:
    Fin Height:
    0.590" (15.00mm)
    Attachment Method:
    Push Pin
    Power Dissipation @ Temperature Rise:
    Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
    4.00°C/W @ 200 LFM