    YAGEO RC0402FR-0716K2P
    Part No.:
    RC0402FR-0716K2P
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRC0402FR-0716K2P.pdf
    Description:
    RES 16.2K OHM 1% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RC_P
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Resistance:
    16.2 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)