    YAGEO RC0402FR-072M55L
    Part No.:
    RC0402FR-072M55L
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRC0402FR-072M55L.pdf
    Description:
    RES 2.55M OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    2.55 MOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)