    YAGEO RC0603FR-1313K3L
    Part No.:
    RC0603FR-1313K3L
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRC0603FR-1313K3L.pdf
    Description:
    RES 13.3K OHM 1% 1/10W 0603
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RC_L
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Resistance:
    13.3 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)