    YAGEO RC1206JR-1333KL
    Part No.:
    RC1206JR-1333KL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRC1206JR-1333KL.pdf
    Description:
    RES 33K OHM 5% 1/4W 1206
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RC_L
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Resistance:
    33 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)