    Amphenol ICC (FCI) DAL7W2P500G40LF
    Part No.:
    DAL7W2P500G40LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    D-Sub Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDDAL7W2P500G40LF.pdf
    Description:
    CONN D-SUB PLUG 7POS R/A SOLDER
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    DW
    Packaging:
    Tray
    Part Status:
    Active
    Connector Style:
    D-Sub, Combo
    Connector Type:
    Plug, Male Pins
    Number of Rows:
    2
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout:
    2 (DA, A) - 7W2
    Current Rating (Amps):
    7.5A, 40A
    Contact Type:
    Signal and Power
    Flange Feature:
    Housing/Shell (M3)
    Number of Positions:
    7 (5 + 2 Power)
    Termination:
    Solder
    Primary Material:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Shell Material, Finish:
    Steel, Nickel Plated
    Backset Spacing:
    0.406" (10.30mm)
    Ingress Protection:
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Features:
    Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
    1. How to order DAL7W2P500G40LF on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the DAL7W2P500G40LF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DAL7W2P500G40LF?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image DAL7W2P500G40LF
    Part Number DAL7W2P500G40LF
    Manufacturer Amphenol ICC (FCI)
    Series DW
    Packaging Tray
    Part Status Active
    Connector Style D-Sub, Combo
    Connector Type Plug, Male Pins
    Number of Rows 2
    Mounting Style Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 7W2
    Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
    Contact Type Signal and Power
    Flange Feature Housing/Shell (M3)
    Number of Positions 7 (5 + 2 Power)
    Termination Solder
    Primary Material -
    Material Flammability Rating UL94 V-0
    Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
    Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
    Ingress Protection -
    Contact Finish Gold
    Contact Finish Thickness -
    Features Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
    • DAL7W2P500G40LF
    • DAL7W2P500G40LF PDF
    • DAL7W2P500G40LF Datasheet
    • DAL7W2P500G40LF Specifications
    • DAL7W2P500G40LF Images
    • Buy DAL7W2P500G40LF
    • DAL7W2P500G40LF Price
    • DAL7W2P500G40LF Distributor
    • DAL7W2P500G40LF Supplier
    • DAL7W2P500G40LF Wholesale
    Inventory:3,717
    Please send an inquiry. Send us your inquiry, and we will respond immediately.
    Part Number
    Quantity
    Price
    Name
    Company
    Email
    Comments
    A-DS 09 LL/Z
    A-DS 09 LL/Z
    Assmann WSW Components
    A-DF 09 LL/Z
    A-DF 09 LL/Z
    Assmann WSW Components
    DE09P064TXLF
    DE09P064TXLF
    A-DF 09 A/KG-T4S
    A-DF 09 A/KG-T4S
    G17S0910110EU
    G17S0910110EU
    Amphenol ICC (Commercial Products)
    A-DF 09 A/KG-T2S
    A-DF 09 A/KG-T2S