    Amphenol ICC (FCI) DAO7W2P743M30LF
    Part No.:
    DAO7W2P743M30LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    D-Sub Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDDAO7W2P743M30LF.pdf
    Description:
    CONN D-SUB PLUG 7POS R/A SOLDER
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    DW
    Packaging:
    Tray
    Part Status:
    Active
    Connector Style:
    D-Sub, Combo
    Connector Type:
    Plug, Male Pins
    Number of Rows:
    2
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout:
    2 (DA, A) - 7W2
    Current Rating (Amps):
    7.5A, 30A
    Contact Type:
    Signal and Power
    Flange Feature:
    Board Side (4-40)
    Number of Positions:
    7 (5 + 2 Power)
    Termination:
    Solder
    Primary Material:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Shell Material, Finish:
    Steel, Nickel Plated
    Backset Spacing:
    0.318" (8.08mm)
    Ingress Protection:
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Features:
    Grounding Indents, Mounting Brackets
    1. How to order DAO7W2P743M30LF on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the DAO7W2P743M30LF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DAO7W2P743M30LF?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image DAO7W2P743M30LF
    Part Number DAO7W2P743M30LF
    Manufacturer Amphenol ICC (FCI)
    Series DW
    Packaging Tray
    Part Status Active
    Connector Style D-Sub, Combo
    Connector Type Plug, Male Pins
    Number of Rows 2
    Mounting Style Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 7W2
    Current Rating (Amps) 7.5A, 30A
    Contact Type Signal and Power
    Flange Feature Board Side (4-40)
    Number of Positions 7 (5 + 2 Power)
    Termination Solder
    Primary Material -
    Material Flammability Rating UL94 V-0
    Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
    Backset Spacing 0.318" (8.08mm)
    Ingress Protection -
    Contact Finish Gold
    Contact Finish Thickness -
    Features Grounding Indents, Mounting Brackets
    • DAO7W2P743M30LF
    • DAO7W2P743M30LF PDF
    • DAO7W2P743M30LF Datasheet
    • DAO7W2P743M30LF Specifications
    • DAO7W2P743M30LF Images
    • Buy DAO7W2P743M30LF
    • DAO7W2P743M30LF Price
    • DAO7W2P743M30LF Distributor
    • DAO7W2P743M30LF Supplier
    • DAO7W2P743M30LF Wholesale
    Inventory:2,038
    Please send an inquiry. Send us your inquiry, and we will respond immediately.
    Part Number
    Quantity
    Price
    Name
    Company
    Email
    Comments
    A-DS 09 LL/Z
    A-DS 09 LL/Z
    Assmann WSW Components
    A-DF 09 LL/Z
    A-DF 09 LL/Z
    Assmann WSW Components
    DE09P064TXLF
    DE09P064TXLF
    A-DF 09 A/KG-T4S
    A-DF 09 A/KG-T4S
    G17S0910110EU
    G17S0910110EU
    Amphenol ICC (Commercial Products)
    A-DF 09 A/KG-T2S
    A-DF 09 A/KG-T2S