    C&K E121MD1AV2GE
    Part No.:
    E121MD1AV2GE
    Manufacturer:
    C&K
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDE121MD1AV2GE.pdf
    Description:
    SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
    Manufacturer:
    C&K
    Series:
    E020
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Mounting Style:
    Through Hole, Right Angle, Vertical
    Type:
    Standard
    Switch Function:
    On-Mom
    Current Rating (Amps):
    1A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    120 V
    Panel Cutout Dimensions:
    Voltage Rating - DC:
    28 V
    Actuator Type:
    Plunger for Cap
    Circuit:
    SPDT
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    White
    Features:
    Process Sealed
    Illumination Type, Color:
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 75°C
    Ingress Protection:
    Illumination Voltage (Nominal):
    Termination Style:
    PC Pin
    1. How to order E121MD1AV2GE on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the E121MD1AV2GE price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of E121MD1AV2GE?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image E121MD1AV2GE
    Part Number E121MD1AV2GE
    Manufacturer C&K
    Series E020
    Packaging Bulk
    Part Status Active
    Mounting Style Through Hole, Right Angle, Vertical
    Type Standard
    Switch Function On-Mom
    Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC 120 V
    Panel Cutout Dimensions -
    Voltage Rating - DC 28 V
    Actuator Type Plunger for Cap
    Circuit SPDT
    Actuator Marking No Marking
    Color - Actuator/Cap White
    Features Process Sealed
    Illumination Type, Color -
    Operating Temperature -30°C ~ 75°C