    CML Innovative Technologies LTD SW19SSL322
    Part No.:
    SW19SSL322
    Manufacturer:
    CML Innovative Technologies LTD
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDSW19SSL322.pdf
    Description:
    SWITCH PB SCREW ALT ACT PWR 12V
    Manufacturer:
    Series:
    SW19SS
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Mounting Style:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard, Illuminated
    Switch Function:
    On-Off, Off-On
    Current Rating (Amps):
    5A (AC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 19.00mm Dia
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Round, Button, Flush
    Circuit:
    DPST-NO/NC
    Actuator Marking:
    Power Symbol
    Color - Actuator/Cap:
    Silver
    Features:
    Illumination Type, Color:
    LED, Green
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 80°C
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Illumination Voltage (Nominal):
    12 VAC
    Termination Style:
    Screw Terminal
    1. How to order SW19SSL322 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the SW19SSL322 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SW19SSL322?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SW19SSL322
    Part Number SW19SSL322
    Manufacturer CML Innovative Technologies LTD
    Series SW19SS
    Packaging Bulk
    Part Status Active
    Mounting Style Panel Mount, Front
    Type Standard, Illuminated
    Switch Function On-Off, Off-On
    Current Rating (Amps) 5A (AC)
    Voltage Rating - AC 250 V
    Panel Cutout Dimensions Circular - 19.00mm Dia
    Voltage Rating - DC -
    Actuator Type Round, Button, Flush
    Circuit DPST-NO/NC
    Actuator Marking Power Symbol
    Color - Actuator/Cap Silver
    Features -
    Illumination Type, Color LED, Green
    Operating Temperature -40°C ~ 80°C
    Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC