    CTS-Frequency Controls 516R20020DTR
    Part No.:
    516R20020DTR
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Oscillators
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD516R20020DTR.pdf
    Description:
    2.0mm x 1.6mm Surface Mount Clip
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    516
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    TCXO
    Function:
    Output:
    Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply:
    3V
    Height - Seated (Max):
    0.031" (0.80mm)
    Frequency Stability:
    ±2ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Frequency:
    20 MHz
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Current - Supply (Max):
    2mA
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Ratings:
    Mounting Style:
    Surface Mount
    1. How to order 516R20020DTR on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the 516R20020DTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 516R20020DTR?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 516R20020DTR
    Part Number 516R20020DTR
    Manufacturer CTS-Frequency Controls
    Series 516
    Package/Case 4-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Base Resonator Crystal
    Type TCXO
    Function -
    Output Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply 3V
    Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
    Frequency Stability ±2ppm
    Absolute Pull Range (APR) -
    Frequency 20 MHz
    Operating Temperature -30°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Current - Supply (Max) 2mA