    CTS-Frequency Controls 525N25010CTR
    Part No.:
    525N25010CTR
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Oscillators
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD525N25010CTR.pdf
    Description:
    3.2mm x 2.5mm Surface Mount Clip
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    525
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    TCXO
    Function:
    Output:
    Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply:
    3.3V
    Height - Seated (Max):
    0.047" (1.20mm)
    Frequency Stability:
    ±1ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Frequency:
    25 MHz
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Current - Supply (Max):
    2mA
    Supplier Device Package:
    4-SMD (3.2x2.5)
    Ratings:
    Mounting Style:
    Surface Mount
    1. How to order 525N25010CTR on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the 525N25010CTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 525N25010CTR?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 525N25010CTR
    Part Number 525N25010CTR
    Manufacturer CTS-Frequency Controls
    Series 525
    Package/Case 4-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Base Resonator Crystal
    Type TCXO
    Function -
    Output Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply 3.3V
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
    Frequency Stability ±1ppm
    Absolute Pull Range (APR) -
    Frequency 25 MHz
    Operating Temperature -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Current - Supply (Max) 2mA