    Diodes Incorporated SDT5A60SA-13
    Part No.:
    SDT5A60SA-13
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDSDT5A60SA-13.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 60V 5A SMA
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    60 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    520 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Current - Average Rectified (Io):
    5A
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SMA
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    1. How to order SDT5A60SA-13 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the SDT5A60SA-13 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SDT5A60SA-13?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SDT5A60SA-13 SDT5A60SAF-13
    Part Number SDT5A60SA-13 SDT5A60SAF-13
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series - -
    Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA Flat Leads
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V 60 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 520 mV @ 5 A 520 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 60 V 500 µA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F - -
    Current - Average Rectified (Io) 5A 5A
    Grade - -
    Qualification - -
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package SMA SMAF
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C