    Holy Stone Enterprise Co., Ltd. SCC1808X102K502TX
    Part No.:
    SCC1808X102K502TX
    Manufacturer:
    Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDSCC1808X102K502TX.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 250V X7R 1808
    Manufacturer:
    Series:
    SCC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Lead Style:
    Ratings:
    X1, Y2
    Part Applications:
    Safety, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    250VAC
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max):
    0.087" (2.20mm)
    Size / Dimension:
    0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order SCC1808X102K502TX on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the SCC1808X102K502TX price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCC1808X102K502TX?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SCC1808X102K502TX
    Part Number SCC1808X102K502TX
    Manufacturer Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
    Series SCC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Lead Style -
    Ratings X1, Y2
    Part Applications Safety, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 250VAC
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
    Size / Dimension 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)