CA06R22-19S.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CA06R22-19S.
| Image |  |
| Part Number | CA06R22-19S | CA06R22-22S |
| Manufacturer | ITT Cannon, LLC | ITT Cannon, LLC |
| Series | CA | CA |
| Packaging | Bulk | Bulk |
| Part Status | Active | Active |
| Connector Type | Plug, Female Sockets | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions | 14 | 4 |
| Qualification | MIL-DTL-5015 | MIL-DTL-5015 |
| Shell Size - Insert | 22-19 | 22-22 |
| Shell Size, MIL | - | - |
| Color | Olive Drab | Olive Drab |
| Mounting Style | Free Hanging (In-Line) | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | - | - |
| Grade | - | - |
| Termination | Solder Cup | Solder Cup |
| Fastening Type | Threaded | Threaded |
| Contact Finish - Mating | Silver | Silver |
| Orientation | N (Normal) | N (Normal) |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium | Olive Drab Cadmium |
| Primary Material | Metal | Metal |
| Shell Material | Aluminum Alloy | Aluminum Alloy |
| Material Flammability Rating | - | - |
| Shielding | - | - |
| Current Rating (Amps) | 22A | 74A |
| Voltage Rating | 50V | 50V |