    KEMET C0805X153F1TACTU
    Part No.:
    C0805X153F1TACTU
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC0805X153F1TACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 0805 15NF 100VDC X8G
    Series:
    SMD Comm X8G HT150C Flex
    Capacitance:
    0.015 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    X8G
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Part Applications:
    Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    100V
    Thickness (Max):
    0.055" (1.40mm)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C0805X153F1TACTU on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C0805X153F1TACTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C0805X153F1TACTU?
    Image C0805X153F1TACTU
    Part Number C0805X153F1TACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X8G HT150C Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.015 µF
    Tolerance ±1%
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 100V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)