    KEMET C0805X823F8JACAUTO7210
    Part No.:
    C0805X823F8JACAUTO7210
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC0805X823F8JACAUTO7210.pdf
    Description:
    CAP CER 0805 82NF 10VDC U2J 1%
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Auto U2J Flex
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    U2J
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    Lead Style:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Part Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    10V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max):
    0.055" (1.40mm)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C0805X823F8JACAUTO7210 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C0805X823F8JACAUTO7210 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C0805X823F8JACAUTO7210?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C0805X823F8JACAUTO7210
    Part Number C0805X823F8JACAUTO7210
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto U2J Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±1%
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    Lead Style -
    Ratings AEC-Q200
    Part Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 10V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)