    KEMET C1206C103F3GAL7800
    Part No.:
    C1206C103F3GAL7800
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1206C103F3GAL7800.pdf
    Description:
    CAP CER 10000PF 25V NP0 1206
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm C0G SnPb
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    25V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1206C103F3GAL7800 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1206C103F3GAL7800 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206C103F3GAL7800?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C1206C103F3GAL7800
    Part Number C1206C103F3GAL7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G SnPb
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±1%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 25V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)