    KEMET C1206T475K4RCC7136
    Part No.:
    C1206T475K4RCC7136
    Description:
    4.70UF 16.0V
    Series:
    SMD COTS X7R
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Ratings:
    COTS
    Part Applications:
    High Reliability, Bypass, Decoupling
    Voltage - Rated:
    16V
    Thickness (Max):
    0.053" (1.35mm)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1206T475K4RCC7136 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1206T475K4RCC7136 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206T475K4RCC7136?
    Image C1206T475K4RCC7136
    Part Number C1206T475K4RCC7136
    Manufacturer KEMET
    Series SMD COTS X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings COTS
    Part Applications High Reliability, Bypass, Decoupling
    Voltage - Rated 16V
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)