    KEMET C1206X103G1TACTU
    Part No.:
    C1206X103G1TACTU
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1206X103G1TACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 10000PF 100V X8G 1206
    Series:
    SMD Comm X8G HT150C Flex
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Temperature Coefficient:
    X8G
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Temperature
    Part Applications:
    SMPS Filtering, Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    100V
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1206X103G1TACTU on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1206X103G1TACTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206X103G1TACTU?
    Image C1206X103G1TACTU
    Part Number C1206X103G1TACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X8G HT150C Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±2%
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications SMPS Filtering, Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 100V
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)