    KEMET C1210C104KAR1C7289
    Part No.:
    C1210C104KAR1C7289
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1210C104KAR1C7289.pdf
    Description:
    CAP CER 1210
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    KPS SMD Comm X7R
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL (Stacked)
    Lead Style:
    J-Lead
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    250V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    SMD, J-Lead
    Thickness (Max):
    0.136" (3.45mm)
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.102" W (3.50mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1210C104KAR1C7289 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1210C104KAR1C7289 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1210C104KAR1C7289?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C1210C104KAR1C7289
    Part Number C1210C104KAR1C7289
    Manufacturer KEMET
    Series KPS SMD Comm X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL (Stacked)
    Lead Style J-Lead
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 250V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case SMD, J-Lead
    Thickness (Max) 0.136" (3.45mm)
    Size / Dimension 0.138" L x 0.102" W (3.50mm x 2.60mm)