    KEMET C1210C224J3GAC31237665
    Part No.:
    C1210C224J3GAC31237665
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1210C224J3GAC31237665.pdf
    Description:
    CAP CER 0.22UF 25V C0G/NP0 1210
    Series:
    SMD Comm C0G
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    25V
    Package / Case:
    1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max):
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1210C224J3GAC31237665 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1210C224J3GAC31237665 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1210C224J3GAC31237665?
    Image C1210C224J3GAC31237665
    Part Number C1210C224J3GAC31237665
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 25V
    Lead Spacing -
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max) -
    Size / Dimension 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)