    KEMET C1210C224K8GAC7800
    Part No.:
    C1210C224K8GAC7800
    Description:
    CAP CER 0.22UF 10V C0G/NP0 1210
    Series:
    SMD Comm C0G
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    10V
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1210C224K8GAC7800 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1210C224K8GAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1210C224K8GAC7800?
    Image C1210C224K8GAC7800
    Part Number C1210C224K8GAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 10V
    Thickness (Max) -
    Size / Dimension 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)