    KEMET C1210T105K5RCL7025
    Part No.:
    C1210T105K5RCL7025
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1210T105K5RCL7025.pdf
    Description:
    1.00UF 50.0V
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Voltage - Rated:
    50V
    Thickness (Max):
    0.067" (1.70mm)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1210T105K5RCL7025 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1210T105K5RCL7025 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1210T105K5RCL7025?
    Image C1210T105K5RCL7025
    Part Number C1210T105K5RCL7025
    Manufacturer KEMET
    Series SMD COTS X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings COTS
    Part Applications High Reliability, Bypass, Decoupling
    Voltage - Rated 50V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max) 0.067" (1.70mm)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)