    KEMET C1210T224J5RAL
    Part No.:
    C1210T224J5RAL
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1210T224J5RAL.pdf
    Description:
    .220UF 50.0V
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD COTS X7R
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Lead Style:
    Ratings:
    COTS
    Part Applications:
    High Reliability, Bypass, Decoupling
    Voltage - Rated:
    50V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max):
    0.039" (1.00mm)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1210T224J5RAL on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1210T224J5RAL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1210T224J5RAL?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C1210T224J5RAL
    Part Number C1210T224J5RAL
    Manufacturer KEMET
    Series SMD COTS X7R
    Packaging Bulk
    Part Status Active
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings COTS
    Part Applications High Reliability, Bypass, Decoupling
    Voltage - Rated 50V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)