    KEMET C1808C102KFRACTU
    Part No.:
    C1808C102KFRACTU
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1808C102KFRACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1808
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm X7R HV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    1500V (1.5kV)
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max):
    0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension:
    0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1808C102KFRACTU on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1808C102KFRACTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1808C102KFRACTU?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C1808C102KFRACTU
    Part Number C1808C102KFRACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X7R HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, High Voltage
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)