    KEMET C1812C104G5GACTU
    Part No.:
    C1812C104G5GACTU
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1812C104G5GACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 50V C0G/NP0 1812
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±2%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    50V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max):
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1812C104G5GACTU on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1812C104G5GACTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812C104G5GACTU?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C1812C104G5GACTU
    Part Number C1812C104G5GACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±2%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 50V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) -
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)