    KEMET C1812C153KDTACTU
    Part No.:
    C1812C153KDTACTU
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1812C153KDTACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 1812
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm X8G HVHT150C
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.015 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    X8G
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1812C153KDTACTU on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1812C153KDTACTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812C153KDTACTU?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C1812C153KDTACTU
    Part Number C1812C153KDTACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X8G HVHT150C
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.015 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)