    KEMET C1812C562G2GAC7800
    Part No.:
    C1812C562G2GAC7800
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1812C562G2GAC7800.pdf
    Description:
    CAP CER 5600PF 200V C0G/NP0 1812
    Series:
    SMD Comm C0G
    Capacitance:
    5600 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    200V
    Thickness (Max):
    0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1812C562G2GAC7800 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1812C562G2GAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812C562G2GAC7800?
    Image C1812C562G2GAC7800
    Part Number C1812C562G2GAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 5600 pF
    Tolerance ±2%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 200V
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)