    KEMET C1812T474M1RCLTU
    Part No.:
    C1812T474M1RCLTU
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1812T474M1RCLTU.pdf
    Description:
    CAP CER 1812
    Series:
    SMD COTS X7R
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Ratings:
    COTS
    Part Applications:
    High Reliability, Bypass, Decoupling
    Voltage - Rated:
    100V
    Thickness (Max):
    0.065" (1.65mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1812T474M1RCLTU on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1812T474M1RCLTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812T474M1RCLTU?
    Image C1812T474M1RCLTU
    Part Number C1812T474M1RCLTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD COTS X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings COTS
    Part Applications High Reliability, Bypass, Decoupling
    Voltage - Rated 100V
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.065" (1.65mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)