    KEMET C1812X104J5TACTU
    Part No.:
    C1812X104J5TACTU
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1812X104J5TACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 1812 0.1F 50VDC X8G
    Series:
    SMD Comm X8G HT150C Flex
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    X8G
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Part Applications:
    Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    50V
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1812X104J5TACTU on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1812X104J5TACTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812X104J5TACTU?
    Image C1812X104J5TACTU
    Part Number C1812X104J5TACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X8G HT150C Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 50V
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)