    KEMET C1812X242KHRLC7210
    Part No.:
    C1812X242KHRLC7210
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1812X242KHRLC7210.pdf
    Description:
    CAP CER 2400PF 3KV X7R 1812
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    KONNEKT Comm X7R
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    2400 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    3000V (3kV)
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max):
    0.150" (3.80mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1812X242KHRLC7210 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1812X242KHRLC7210 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812X242KHRLC7210?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C1812X242KHRLC7210
    Part Number C1812X242KHRLC7210
    Manufacturer KEMET
    Series KONNEKT Comm X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 2400 pF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 3000V (3kV)
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.150" (3.80mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)