    KEMET C1812X273JBGACAUTO
    Part No.:
    C1812X273JBGACAUTO
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1812X273JBGACAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 1812 FT
    Series:
    SMD Auto C0G HV Flex
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Voltage
    Lead Style:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Part Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    630V
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1812X273JBGACAUTO on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1812X273JBGACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812X273JBGACAUTO?
    Image C1812X273JBGACAUTO
    Part Number C1812X273JBGACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto C0G HV Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.027 µF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage
    Lead Style -
    Ratings AEC-Q200
    Part Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 630V
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)