    KEMET C1812X473J5TACAUTO
    Part No.:
    C1812X473J5TACAUTO
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1812X473J5TACAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 1812 47NF 50VDC X8G 5%
    Series:
    SMD Auto X8G HT150C Flex
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Part Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    50V
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1812X473J5TACAUTO on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1812X473J5TACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812X473J5TACAUTO?
    Image C1812X473J5TACAUTO
    Part Number C1812X473J5TACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto X8G HT150C Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings AEC-Q200
    Part Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 50V
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)