    KEMET C1812X473J5TACTU
    Part No.:
    C1812X473J5TACTU
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1812X473J5TACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 1812 47NF 50VDC X8G 5%
    Series:
    SMD Comm X8G HT150C Flex
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Part Applications:
    Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    50V
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1812X473J5TACTU on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1812X473J5TACTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812X473J5TACTU?
    Image C1812X473J5TACTU
    Part Number C1812X473J5TACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X8G HT150C Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Ratings -
    Part Applications Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 50V
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)