    KEMET C1825C561KZGAL7800
    Part No.:
    C1825C561KZGAL7800
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC1825C561KZGAL7800.pdf
    Description:
    CAP CER 560PF 2.5KV NP0 1825
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm C0G HV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    2500V (2.5kV)
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1825 (4564 Metric)
    Thickness (Max):
    0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C1825C561KZGAL7800 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C1825C561KZGAL7800 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1825C561KZGAL7800?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C1825C561KZGAL7800
    Part Number C1825C561KZGAL7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 560 pF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, High Voltage
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 2500V (2.5kV)
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1825 (4564 Metric)
    Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)