    KEMET C2220C105JARAC7800
    Part No.:
    C2220C105JARAC7800
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC2220C105JARAC7800.pdf
    Description:
    CAP CER 1UF 250V X7R 2220
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm X7R Tip-Ring
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    250V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max):
    0.065" (1.65mm)
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C2220C105JARAC7800 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C2220C105JARAC7800 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2220C105JARAC7800?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C2220C105JARAC7800
    Part Number C2220C105JARAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X7R Tip-Ring
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 250V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max) 0.065" (1.65mm)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)