    KEMET C2225C104J2RAC7800
    Part No.:
    C2225C104J2RAC7800
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC2225C104J2RAC7800.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 200V X7R 2225
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm X7R
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    Bypass, Decoupling
    Voltage - Rated:
    200V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max):
    0.049" (1.25mm)
    Size / Dimension:
    0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C2225C104J2RAC7800 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C2225C104J2RAC7800 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2225C104J2RAC7800?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C2225C104J2RAC7800
    Part Number C2225C104J2RAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications Bypass, Decoupling
    Voltage - Rated 200V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
    Size / Dimension 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)