    KEMET C2225C183KFRAC7800
    Part No.:
    C2225C183KFRAC7800
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC2225C183KFRAC7800.pdf
    Description:
    CAP CER 0.018UF 1.5KV X7R 2225
    Series:
    SMD Comm X7R HV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    0.018 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    1500V (1.5kV)
    Thickness (Max):
    0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension:
    0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C2225C183KFRAC7800 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C2225C183KFRAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2225C183KFRAC7800?
    Image C2225C183KFRAC7800
    Part Number C2225C183KFRAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X7R HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.018 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, High Voltage
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
    Package / Case 2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)