    KEMET C2225C202KZGACTU
    Part No.:
    C2225C202KZGACTU
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC2225C202KZGACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 2225
    Series:
    SMD Comm C0G HV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    2000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    2500V (2.5kV)
    Size / Dimension:
    0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C2225C202KZGACTU on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C2225C202KZGACTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2225C202KZGACTU?
    Image C2225C202KZGACTU
    Part Number C2225C202KZGACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 2000 pF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, High Voltage
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 2500V (2.5kV)
    Thickness (Max) -
    Size / Dimension 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)