    KEMET C2225C273K1GAC
    Part No.:
    C2225C273K1GAC
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC2225C273K1GAC.pdf
    Description:
    CAP CER 0.027UF 100V C0GNP0 2225
    Series:
    SMD Comm C0G
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    100V
    Size / Dimension:
    0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C2225C273K1GAC on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C2225C273K1GAC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2225C273K1GAC?
    Image C2225C273K1GAC
    Part Number C2225C273K1GAC
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G
    Packaging Bulk
    Part Status Active
    Capacitance 0.027 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 100V
    Thickness (Max) -
    Size / Dimension 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)