    KEMET C2225C273KGRAC
    Part No.:
    C2225C273KGRAC
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC2225C273KGRAC.pdf
    Description:
    .027UF 2000V
    Series:
    SMD Comm X7R HV
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage
    Part Applications:
    Bypass, Decoupling
    Voltage - Rated:
    2000V (2kV)
    Thickness (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Size / Dimension:
    0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order C2225C273KGRAC on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C2225C273KGRAC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2225C273KGRAC?
    Image C2225C273KGRACTU C2225C273KGRAC
    Part Number C2225C273KGRACTU C2225C273KGRAC
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series SMD Comm X7R HV SMD Comm X7R HV
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
    Part Status Active Active
    Capacitance 0.027 µF 0.027 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Temperature Coefficient X7R X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, High Voltage Low ESL, High Voltage
    Lead Style - -
    Ratings - -
    Part Applications Bypass, Decoupling Bypass, Decoupling
    Voltage - Rated 2000V (2kV) 2000V (2kV)
    Failure Rate - -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing - -
    Package / Case 2225 (5763 Metric) 2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max) 0.106" (2.70mm) 0.106" (2.70mm)
    Size / Dimension 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm) 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)