    KEMET C330C472GDG5TA
    Part No.:
    C330C472GDG5TA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC330C472GDG5TA.pdf
    Description:
    CAP CER 4700PF 1KV C0G/NP0 RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    GoldMax 300 Comm C0G HV
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage
    Lead Style:
    Straight
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Through Hole
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Package / Case:
    Radial
    Thickness (Max):
    Size / Dimension:
    0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max):
    0.420" (10.66mm)
    1. How to order C330C472GDG5TA on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C330C472GDG5TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C330C472GDG5TA?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C330C472GDG5TA7303 C330C472GDG5TA
    Part Number C330C472GDG5TA7303 C330C472GDG5TA
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series GoldMax 300 Comm C0G HV GoldMax 300 Comm C0G HV
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
    Part Status Active Active
    Capacitance 4700 pF 4700 pF
    Tolerance ±2% ±2%
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, High Voltage Low ESL, High Voltage
    Lead Style Straight Straight
    Ratings - -
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Voltage - Rated 1000V (1kV) 1000V (1kV)
    Failure Rate - -
    Mounting Style Through Hole Through Hole
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)
    Package / Case Radial Radial
    Thickness (Max) - -
    Size / Dimension 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm) 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max) 0.420" (10.66mm) 0.420" (10.66mm)