    KEMET C340C333K1G5TA7303
    Part No.:
    C340C333K1G5TA7303
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC340C333K1G5TA7303.pdf
    Description:
    CAP CER RAD MONO
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    GoldMax 300 Comm C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Lead Style:
    Straight
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    100V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Through Hole
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Package / Case:
    Radial
    Thickness (Max):
    Size / Dimension:
    0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
    Height - Seated (Max):
    0.500" (12.70mm)
    1. How to order C340C333K1G5TA7303 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C340C333K1G5TA7303 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C340C333K1G5TA7303?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image C340C333K1G5TA7303
    Part Number C340C333K1G5TA7303
    Manufacturer KEMET
    Series GoldMax 300 Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Lead Style Straight
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 100V
    Failure Rate -
    Mounting Style Through Hole
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
    Package / Case Radial
    Thickness (Max) -
    Size / Dimension 0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
    Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)