    KEMET C350C184J2G5TA7301
    Part No.:
    C350C184J2G5TA7301
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC350C184J2G5TA7301.pdf
    Description:
    CAP CER 0.18UF 200V C0G/NP0 RAD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    0.18 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Voltage - Rated:
    200V
    Lead Spacing:
    0.400" (10.16mm)
    Size / Dimension:
    0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max):
    0.400" (10.16mm)
    1. How to order C350C184J2G5TA7301 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C350C184J2G5TA7301 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C350C184J2G5TA7301?
    Image C350C184J2G5TA7301
    Part Number C350C184J2G5TA7301
    Manufacturer KEMET
    Series GoldMax 300 Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.18 µF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Lead Style Formed Leads
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 200V
    Failure Rate -
    Mounting Style Through Hole
    Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
    Package / Case Radial
    Thickness (Max) -
    Size / Dimension 0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)