    KEMET C356C274J1G5TA7301
    Part No.:
    C356C274J1G5TA7301
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC356C274J1G5TA7301.pdf
    Description:
    CAP CER 0.27UF 100V C0G/NP0 RAD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    0.27 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Voltage - Rated:
    100V
    Lead Spacing:
    0.400" (10.16mm)
    Size / Dimension:
    0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max):
    0.400" (10.16mm)
    1. How to order C356C274J1G5TA7301 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C356C274J1G5TA7301 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C356C274J1G5TA7301?
    Image C356C274J1G5TA7301
    Part Number C356C274J1G5TA7301
    Manufacturer KEMET
    Series GoldMax 300 Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.27 µF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Lead Style Formed Leads - Kinked
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 100V
    Failure Rate -
    Mounting Style Through Hole
    Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
    Package / Case Radial
    Thickness (Max) -
    Size / Dimension 0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)