    KEMET C356C334J5G5TA
    Part No.:
    C356C334J5G5TA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDC356C334J5G5TA.pdf
    Description:
    CAP CER RAD 330NF 50V C0G 5%
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    0.33 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Voltage - Rated:
    50V
    Lead Spacing:
    0.400" (10.16mm)
    Size / Dimension:
    0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max):
    0.400" (10.16mm)
    1. How to order C356C334J5G5TA on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the C356C334J5G5TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C356C334J5G5TA?
    Image C356C334J5G5TA7301 C356C334J5G5TA
    Part Number C356C334J5G5TA7301 C356C334J5G5TA
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series GoldMax 300 Comm C0G GoldMax 300 Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
    Part Status Active Active
    Capacitance 0.33 µF 0.33 µF
    Tolerance ±5% ±5%
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL Low ESL
    Lead Style Formed Leads - Kinked Formed Leads - Kinked
    Ratings - -
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Voltage - Rated 50V 50V
    Failure Rate - -
    Mounting Style Through Hole Through Hole
    Lead Spacing 0.400" (10.16mm) 0.400" (10.16mm)
    Package / Case Radial Radial
    Thickness (Max) - -
    Size / Dimension 0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm) 0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm) 0.400" (10.16mm)